Slovensko

Ledolezení ve Slovenském ráji (leden + únor 2017)

 

Je úterý krátce po snídani a my se vydáváme vstříc dalším báječným dnům , tentokrát nás přivítá Slovenský ráj a jeho, díky letošní skvělé zimě, parádně nateklé ledopády.
Jako výchozí bod slouží parkoviště v Hrabušicích.

 

Prielom Hornádu + Kláštorská roklina, bonus Dolina Kysel´

Ve středu jsme jako první zavítali do soutěsky Prielom Hornádu, kde jsme podle místních zažili už 10 let nevídaný úkaz a to zamrzlou řeku Hornád.
Po zamrzlé soutěsce jdeš ca. hodinu a půl od parkoviště abys u vysokého visacího mostu odbočil vpravo do Kláštorské rokliny a tím se konečně, pomalu ale jistě, dostával k lezeckým ledům. První potkáš už po 10 minutách chůze po z části zamrzlém potoce a z části lesní cestě. A ty další čekají po +-5 minutách od každého z nich. Když máš stěstí na zimu, zažiješ zamrzlých všech 5 vodopádů v roklině. Všechny jsou jednodélkové bez problémů stačí 50m lano. V této roklině nepotkáš na topu žádné slaňáky či jiné pevné jistící prvky, vše slaňuješ přes stromy či popadané kmeny. Pokud lezeš na top-rope, vždy se dá bezpečně zajistit, ovšem dostatek dlouhých smyc je nutností. Všechny vodopády se dají obejít a hodit si lano z vrchu.

1. Strakov vodopád: na úvod lehčí lezení, šířkou na 1 lano, ca 10m
2. Dúhový vodopád: největší v roklině, ca 15m, šířkou až na 3 lana
3. + 4. Bezejmenné (mají v zimě zamrzlé názvy nebo jsem je nenašel): 3. je opět lehčí ca 10m a 4. je krátký 4m, za to ale těžší, oba tyto ledy šířkou na 1 lano
5. Machový vodopád: kratší ale široký, ca 6m, šířkou max na 3 lana

Kláštorská roklina je v létě kvůli přívalu turistů a úzkým žebříkům jednosměrná, ovšem v zimě, kdy je mnohdy ledolezců více jak turistů, dolezeš poslední led a v pohodě si to proslaňuješ zpět na led první. Cesta zpět je mnohem snazší stejnou trasou než vylézt až nahoru na Kláštorisko pak kus po hřebeni a zpět dolu z kopce tak, jak radí mapy.

To ovšem neplatí pro ty z vás, kteří lační ještě po dalších ledech. Pokud dolezeš poslední led v Kláštorské roklině, dojdi až nahoru na Kláštorisko a za hospodou se dej lesní cestou doprava dál do lesa, až dojdeš k rozcestníku na Dolinu Kysel´. Cesta od posledního vodopádu v Kláštorské roklině bude cca 1 hodina a od rozcestníku už je to jen 10 minut k prvnímu vodopádu. Tentokrát k němu přijdeš zhora. Opět jen za dobrých podmínek se dají v Dolině Kysel´ najít 3 krásně vysoké ledopády. Ani zde nenajdeš na topu žádné standy či slaňáky.

1. Obrovský vodopád: délka ca 17m, nahoře se díky ferratě dá krásně odjistit
2. + 3. Bezejmenné: vidět jsou od paty Obrovského vodopádu až na konci doliny, vzdálené ca 200m, nevede k nim žádná pěšina, ale zamrzlý potok. Oba vodopády mají ca 20m obejít se moc dobře nedají, takže šrouby s sebou.
Dál do doliny už jsme se bohužel nedostali.
Cesta zpět je stejná až k hospodě na Kláštorisku, pak je snazší jít po turistické trase do Hrabušic a už se nevracet do Kláštorské rokliny.

Suchá Belá

Tato dolina v létě opravdu připomíná suchou soutěsku ovšem v zimě ta trocha vody stačí pro vytvoření nádherných ledopádů velice blízko u sebe. To a ještě fakt že jsou to nejbližší vodopády od parkoviště zaručuje dvě věci, ta první je, že si tam slušně zalezeš, ta druhá je skutečnost, že ten nápad si neměl sám. Pokud tam jdeš o víkendu připrav se na slušnou porci ledolezců všude okolo. Na druhou stranu v této dolině už na ledolezce opravdu myslí a místní borci tam navrtali slušné standy u většiny pěkných kousků. První z ledopádů začínají už ca hodinu chůze od parkoviště.

1. Misové vodopády: soustava malých ale příjemných bouldrovacích ledopádů, na rozlez ideální, výška každého z nich se pohybuje od 4 do 6 metrů, padají podél turistických žebříků, takže lezení po nich je mnohdy mnohem rychlejší než chůze po žebřících
2. + 3. Bezejmenné: první z těchto dvou je snadné přehlédnout byla by to ale škoda, najdeš ho na pravo v soutěsce, které vtéka do Suché Beli ca. 10min chůze od Misových vodopádů, druhý z nich naopak uvidíš jasně je o 200m dál po cestě Suchou Belou po levé straně u ústí do úzké soutěsky s žebříky, u obou najdeš nahoře kvalitní vrtaný stand, výška obou ca 12-15m, šířkou první na 1 lano a druhý na 2 lana
4. Okienkový vodopád: hezký, položený 15ti metrový vodopád zakončený krásnými skalními hodinami, šířkou na 1 lano
5. Korytový vodopád: kratší možná až bouldrovací ledopád s délkou max 5m
6. Bočný vodopád: tady začíná konečně sranda, potkáš tu taky nejvíc lidí, vodopád je umístěn mimo soutěsku, najdeš ho 3min cesty od Korytového vodopádu po levé straně, vodopád je vysoký ca 20m, šířkou na 3 lana, nahoře najdeš super stand a dál po potoce ještě malý boulder, vlevo od Bočného vodopádu najdeš mixovou cestu jištěnou nýty, my ji nezkoušeli, ale vypadá hodně zajímavě, vysoká ca 30-35m, s dolezem ve slušném převisu, nevím jak je to odjištěno nahoře ale v prvních dvou třetinách jsou vidět nýty po ca 3m
Zpět se vrať Suchou Belou, což je opět nejsnazší cesta.

Sokolia dolina

Méně dostupná, ale troufám si tvrdit jedna z nejkrásnějších dolin pro ledolezení! Nachází se ca 2,5h cesty od parkovistě, po zpevněné cestě až na vrchol Suché Beli, poté k Biskupským chyžkám a od nich už jen kousek k vrcholu Sokolie doliny. K vodopádům se tedy touto cestou dostaneš z vrchu, je nejlepší nechat si nad posledním vodopádem věci a vzít sebou jen matroš.
Celkově tě čeká proslanit až dolů dva vodopády celkově o 5 délkách. K zajištění se dají použít kmeny stromů či traverzy lávek.
1. Vyšný vodopád: první na cestě dolu dolinou, ca 20m, šířkou na 3 lana, k zajištění stromy
2. Závojový vodopád: 200m od prvního, 3 délky krásného lezení + jedna malá délka pro spestření, začneš slaňovat právě tu malou délku, ale pak už je to jen ledolezecké porno, první délka ca 25m lezení šířkou na dvě lana, zajištění o lávku nad vodopádem, druhá délka ca 18m lezení k zajištění o kmen či šrouby, šířkou na dvě lana, třetí a poslední délka 22m, opět zajištění o lávku
Vylézt si nahoru všech pět délek najednou je nádhera 🙂

 

Vel´ký Sokol

Do této doliny je nejlepší popojet autem až k autobusové zastávce v Pieckách, jednoduše protože to jde a ušetříš 5km v tvrdých botách a to se, alespoň za mě, počítá. Velký Sokol je od parkoviště v Pieckách vzdálený ca 1,5h chůze a za tu námahu to letos nestojí, bohužel ve Vel´kém Sokolu nenateklo skoro nic a to co nateklo, je nelezitelné pro nezamrzlou tůň pod ledem.
Dva lezitelné ledopády najdeš až hluboko v dolině, z toho jeden je zajímavý pro svou krásnou velkou jeskyni na vrcholu a druhý vlastně ničím zajímavý není.

Piecky, Píla – Biela dolina

Opět přibližovák autem na stejné parkoviště jako v případě Vel´kého Sokola ale tentokrát půjdeš do Bielé doliny, která je zajímavá posledníma dvěma ze tří vodopádů, z toho první (ten lepší) je jen hodinu cesty od parkoviště.
1. Bezejmenný: vodopád po leve straně necelou hodinu cesty od parkoviště, spíš položený 15m led, šíří na 1 lano, nahoře k zajištění o kmeny stromů
2. Velký vodopád: opět název napovídá, že jde o zajímavé lezení, délkou ca 20m, šířkou na 3 lana, nahoře najdeš jeden vrtaný stand + zajistíš v pohodě šrouby či kramlemi od schůdků letní turistické cesty
3. Terasový vodopád: od prvního vzdálen ca 30min, ca 15m výška, šířkou na jedno lano, zajištění kmeny stromů

Pro všechny vodopády jsme používali 50m lano, jen u jedné z délek v Sokolie dolině by se hodilo alespon 60m, ale zvládli jsme to i s kratším. Veškeré ledopády jsme lezli několikrát po různých liniích, některé jsem tahali na prvního jiné jen lezli pro radost na top-rope. Na tyto ledy vem sebou vždy alespon 5 šroubů a dostatek dlouhých smyc, mimo jiné samozřejmě.
Ledolezení ve Slovenském ráji nabývá rychle na rozmachu, naštěstí se místní ochranáři nezalekli, ba naopak ledolezení jsou nakloněni. Ve spolupráci s místními lezci tvoří a opravují standy nad ledy a dokreslují zimní mapy s ledolezeckými značkami. Takže už dnes když přijedeš do Hrabušic na parkoviště setkáš se s dvěmi mapami – letní a zimní, z toho pro nás zajímavější zimní obsahuje trasy běžeckého lyžování a hlavně značky vodopádů vhodných pro ledolezení, nejsou zde však zakresleny všechny, tak se podle ní striktně neřiď.

Krátké video z lezení jednoho z ledopádů:


Spousty bezpečných ledových metrů přejí
Pavlín + Esťa