ITÁLIE

ORTLER – 3 905 m n.m.  (26.-29.8.)

.

          Posledním cílem byl italský ORTLER DSC000673 905 m. Navečer jsme dorazili do vesničky Sulden, přespali ve stanu na parkovišti pod lanovkou a hned ráno zahájili výstup z vesničky Sulden přes chatu Tabaretta Hutte (2 550m)  až na chatu Payer Hutte (3 020m). Tam jsme s ulehčením sundali ze zad těžké baťohy, ubytovali se na chatě a vydali se na prohlídku terénu v první části skalnatého terénu. Večer jsme šli brzy spát a v 5 hodin vstávali na snídani. Čerstvě napadnutý sníh, prudký vítr, vánice a hustá mlha za okny chaty  však zahnala nejen nás, ale i ostatní zpět do spacáků. Jelikož výstup na vrchol se ukázal za daných podmínek toho dne jako nemožný, zvolili jsme „náhradní“ program. Tím byl 500m výstup ferratou Tabaretta (obtížnost D/E), která vede od chaty Tabaretta Hutte na chatu Payer Hutte a patří mezi 5 nejtěžších v Evropě.Přestože se tato ferrata běžně leze v lezečkách a pouze za dobrého počasí, OUT OF LIMIT ji lezl v rámci náhradního programu  ve vysokých  trekových  botech a za mírného deště střídajícího se s občasným sněžením. Ani tentokrát nás však nezklamalo oblečení našeho sponzora, firmy HUMMI.

          Již po prvních stech metrech jsme tušili, že cesta vzhůru bude velmi obtížná a tento předpoklad se ukázal jako pravdivý. Zcela unaveni jsme po výstupu večer zalehli do spacáků s rozhodnutím, že ráno zabalíme věci a sestoupíme k autu. V pět hodin ráno nás však vzbudil cinkot karabin a světla čelovek  nadšeně se připravujících spolunocležníků na vrcholový výstup. Pohled z okna na nebe plné hvězd rozhodnul . Tým PROJECT7 se dnes vydá na vrchol Ortleru.Výstup začínal cestou na Punta Taberettu a odtud dál fermatou k prvnímu klíčovému místu, ostrému nezajištěnému hřebínku (2 – 3 UIAA).To jsme bez větších problému zvládli a pokračovali  až ke skalní štěrbině, kde už jsme nazuli mačky. Traversem jsme pokračovali přes ledovec až k prudšímu výšvihu, dalšímu klíčovému místu, obklopeného mnoha ledovcovými trhlinami. Za použití cepínů jsme ledovou stěnku překonali a dostali jsme se  k bivaku Lombardi (3 316m).Dále jsme stoupali ledovcem Vedretta Alta dell Ortles vzhůru skrz mnoho trhlin a ledovcových zlomů až na vrcholové plató ve výšce 3 750m. Tam jsme  krátce odpočinuli a pokračovali na vrchol, který už byl nadosah. Po pěti hodinách výstupu jsme stanuli na vrcholu Ortleru. Veliký vítr a blížící se černé mraky nám však brání se na vrcholu dlouho zdržovat. Rychle pořizujeme pár vrcholových fotografií a  vydáváme se na  zpáteční cestu. Krátce po slanění pod bivakem Lombardi  ticho hor náhle přehlušil obrovský hřmot podobný startu tryskového letadla. Stačil letmý pohled vzhůru k obloze…z vrcholu se řítila obrovská lavina. S velikou úlevou jsme pozorovali, jak nás o 100m míjí .Posilněni tímto zážitkem jsme s nejvyšší opatrností sestoupili z ledovce a postupným slaněním obtížných skalnatých úseků sestoupili až na vytouženou Payer Hutte.

Děkuje všem našim sponzorům za podporu, firmě HUMMI za poskytnutí oblečení, které nás při každém výstupu dokázalo přesvědčit o své kvalitě a firmě VLTAVÍN HOLDING, ACER s.r.o a ULIMEX za poskytnuté finanční prostředky.